139

גיא רותם


139
ד"ר גיא רותם, יועץ בכיר המספק יעוץ אקולוגי ושירותי תכנון וניהול שטחים פתוחים. יעוץ לגופים ציבורים ופרטיים בעלי אחזקה במקרקעין ובעלי השפעה על השטחים הפתוחים במדינת ישראל. לצידו של גיא רותם פועל צוות רב תחומי, המבצע מחקר יישומי, סקרים אקולוגים וסקרי הערכה של משאבי טבע ונוף בשטחים פתוחים ובנויים כאחד.
גיא רותם
שלום, אני גיא רותם, נשוי לעומר ואבא ליהל, פלג ודולב מתגורר במדרשת בן גוריון. אני מאמין שפיתוח חייב להיות בר קיימא ולהעשות מתוך מחויבות לדורות הבאים ומאמין בחיבור גישה זו עם התפיסה הרואה קשר בין צדק חברתי לצדק סביבתי. אני מאמין שזכותנו לחיות בשגשוג וברווחה, ובמקביל מחובתנו לדאוג לחלשים ולאלו שקולם אינו נשמע. אני פועל כדי להבטיח את זכותם של ילדי לצאת לטבע וליהנות מפריחה, ממים זורמים, מצל של עץ ומתצפית מזדמנת על חיות בר.

אני מאמין שהזכות למרחב, לנגישות למים, למזון ולחיים בכבוד הן זכויות בסיסיות גם של בני האדם וגם של חיות הבר. ישנו קשר הדוק בין חברה, כלכלה וסביבה ולכן אני מאמין שיש לשמור גם על קשר חזק בין האקולוגיה לתחומי התכנון.

כבר כילד התחלתי לטייל ולהכיר את הארץ דרך הרגלים ועם ההכרות החלה וגדלה אהבתי לטבע, לנוף, לצומח, לבעלי החיים ולאדם. למדתי לאהוב את נופי המדבר הצחיחים ואת הרי הגליל המעוטרים ירוק. למדתי לאהוב את צל עץ השיטה ביום קיץ חם ואת צליל קולו של התן בשעות בין הערבים.
בשירותי הצבאי למדתי לאהוב דברים נוספים שלא הכרתי עד אז – את שקט הלילה, את מפת הכוכבים, את הירח המאיר על צוקי המדבר ואת הזריחות. למדתי לשמוע את צריחת התנשמת ואת יללת הצבוע.

לאחר השירות הצבאי, במהלך טיול ייחודי באפריקה, במהלכו נפגשתי עם הטבע הפראי כפי שלא פגשתי בו קודם לכן, הבנתי שאני רוצה להקדיש את חיי לטבע ולסביבה ולעסוק בכך באופן מדעי ומקצועי. באפריקה נחשפתי להשפעה השלילית שיכולה להיות לניהול שגוי של משאבי טבע וסביבה על אוכלוסיית בני האדם התלויה בהם למחייתה.

עם החזרה ארצה, ולאחר תקופה מעצבת נוספת בבית ספר שדה בשדה בוקר, התחלתי את הלימודים לתואר ראשון במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן גוריון במסלול לימודי סביבה. בתואר הראשון נחשפתי לעולם התכנון הסביבתי, למדיניות סביבתית, לכלכלה סביבתית וכמובן לאקולוגיה. המשכתי באותה מחלקה, בשילוב עם המחלקה לאקולוגיה מדברית גם לתואר השני. התזה שלי עסקה ב"השפעת ישובים על דפוסי השימוש במרחב של תנים". במהלכה הבנתי את עוצמת ההשפעה שיש לישובים על תפיסת המרחב ועל דרך השימוש במרחב של חיות בר.
את לימודי הדוקטורט במחלקה למדעי החיים עשיתי תחת הנחייתם של פרופ' ירון זיו ופרופ' עמוס בוסקילה. הדוקטורט שלי עסק בנושא: 'השפעות תלויות סקאלה של מערכת אקולוגית חקלאית מקוטעת על חברת הזוחלים'. במחקר זה עסקתי רבות בשטחים חקלאים, בהשפעתם על המגוון הביולוגי ובניסיון לפתח עקרונות וכלים אשר יאפשרו המשך קיום מערכות אקולוגיות טבעיות בשילוב עם מערכות חקלאיות מודרניות.

 

לאחר סיום לימודי הדוקטורט המשכתי לפוסט- דוקטורט במחלקה במעבדה לאקולוגיה מרחבית באוניברסיטת בן גוריון בנגב. במסגרת זו עסקתי במחקר על השפעות מערכות חקלאיות על יכולת התנועה של זוחלים ועל מגוון ביולוגי בכתמים טבעיים בתוך מערכת אגרו-אקולוגית.

לאחר מכן המשכתי לפוסט דוקטורט בפרויקט Conservation Evidence. בפרויקט זה עבדתי בשיתוף פעולה עם פרופ' עמוס בוסקילה (אוניברסיטת בן גוריון), פרופ' יוחאי כרמל (המחלקה להנדסה אזרחית – טכניון) ופרופ' Bill Shaterland (אוניברסיטת קיימברידג' אנגליה).

כיום אני עובד כעמית מחקר במחלקה למדעי החיים באוניברסיטת בן גוריון. במסגרת זו אני עוסק במחקר על שיקום אקולוגי של אזורי כרייה, מחקרים באגרו-אקולוגיה ומחקרים בנושא Network Ecology.

בנוסף, אני מרצה לאקולוגיה באוניברסיטת בן גוריון ומרצה לאקולוגיה ולאיכות סביבה במסלול "נתיבים" במכללת קיי. 


למעלה מעשור שאני משמש כיועץ בכיר בתחומי האקולוגיה - תכנון וניהול שטחים פתוחים, למגוון של משרדים פרטיים וארגונים ממשלתיים. במהלך השנים ערכתי, חקרתי וביצעתי סקרים עבור: רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, דש"א, חברת החשמל, המועצה האזורית רמת הנגב,  רשות ניקוז ים המלח וגופים נוספים.
מלאו את הפרטים ואצור עמכם קשר בהקדם
שם:*
טלפון:*
מייל:
הודעה: